Przepis: Naleśniki panierowane
Ile porcji: 8
Łączny czas przyrzadzenia: 30min.
Czas przygotowania: 30 min.
Jak przyrządzić Naleśniki panierowane?
Zmiksować mąkę, jajka, mleko, wodę i sól na gładką masę. Usmażyć 8 naleśników (dla początkujących: na niewielkiej patelni rozpuścić odrobinę tłuszczu – ja używam oleju. Po rozpuszczeniu ilość nam się zwiększy, więc odlewamy tłuszcz do jakiegoś naczynka, a na patelni pozostawiamy to, co nam od razu nie spłynęło – patelnia jest wtedy lekko natłuszczona i musi być gorąca. Następnie wlać na patelnię porcję ciasta naleśnikowego – np. łyżkę wazową. Poczekać, aż naleśnik dobrze się upiecze pod spodem, wtedy łatwo da się przewrócić i nie porwie się. Naleśniki najlepiej przewracać zupełnie płaską łopatką. Usmażyć na drugiej stronie i gotowe).
Resztę ciasta zostawić do panierowania.
Farsz serowy:
ser należy dobrze rozgnieść (przez maszynkę, albo po prostu widelcem lub rozgniataczem do ziemniaków), dodać żółtka i cukier do smaku. Wszystko wymieszać.
Alternatywnie podaję też przepis na farsz z kapusty i grzybów:
Grzyby suszone (kilka sztuk) namoczyć w wodzie, zagotować, ostudzić i pokroić w małą kostkę. Cebulę (1 lub 2 małe) pokroić w kostkę i zeszklić na tłuszczu (tzn. wrzucić na gorący tłuszcz i smażyć mieszając do momentu, aż zrobi się przezroczysta i natychmiast zdjąć z patelni). Kapustę kiszoną (3-4 garście) przepłukać kilka razy wodą, by nie była zbyt kwaśna, pokroić kilka razy(jak szczypiorek na przykład)obsmażyć na tłuszczu. Do kapusty dodać pokrojone i obgotowane grzyby i zeszkloną cebulkę, wszystko jeszcze chwilę smażyć, dodać przyprawy do smaku (sól, pieprz) i ostudzić.
Nadziewanie:
Na środek naleśnika nałożyć 2-3 łyżki nadzienia i złożyć w kopertę (tj. zawinąć dwa przeciwległe boki – by farsz nie wyciekał, a następnie zwinąć naleśnik).
Panierowanie:
Rozgrzać tłuszcz (trochę więcej) na patelni. Tartą bułkę wsypać do głębokiego talerza. Każdy naleśnik opanierować w pozostałym cieście naleśnikowym, a następnie w bułce (jeśli ktoś lubi, można dwa razy, ale raz wystarczy). Naleśniki obsmażyć na gorącym tłuszczu, uważając, by panierka się nie przypaliła. Jak się mocno zarumienią – są gotowe. Podawać ciepłe. Te z serem można podać ze śmietaną. Te z kapustą polecam do barszczyku czerwonego. SMACZNEGO!!