Na smak jedzenia serwowanego w Twojej ulubionej restauracji wpływa szereg czynników – począwszy od umiejętności kucharza, przez użyte składniki, aż po metodę przyrządzania. Istotną rolę pełni w tym miejscu również samo wyposażenie. A takim, w wielu profesjonalnych kuchniach, jest gastronomiczny piec konwekcyjny. W tym materiale przyglądamy się sprzętowi tego rodzaju oraz jego niewątpliwym zaletom.
Czym jest i jak działa piec konwekcyjny?
Piec konwekcyjny jest wysoce cenionym sprzętem wśród wyposażenia dla profesjonalnych lokali gastronomicznych. Tego typu urządzenia gwarantują szybkie przygotowanie potraw, z każdorazowym zachowaniem właściwie identycznych parametrów pracy, a co za tym idzie, z przewidywalnymi efektami kulinarnymi. Jak dokładnie działają piece konwekcyjne? Warto wiedzieć, że piec konwekcyjny wykorzystuje efekt konwekcji, który polega na równomiernym rozprowadzaniu gorącego powietrza wokół potrawy (powietrze o wysokiej temperaturze cyrkuluje w komorze pieca). Dzięki takiemu sposobowi działania jedzenie jest poddawane efektywnej obróbce termicznej, bezpośrednio i równomiernie z każdej strony. W praktyce oznacza to, że kucharz nie musi już obawiać się, że przygotowywana potrawa będzie niedopieczona lub też, odwrotnie, przypalona w kilku miejscach, a surowa w pozostałych. Przy pomocy pieca konwekcyjnego gastronomicznego każde przygotowywane w nim danie będzie idealne, niezależnie od wielkości czy wykorzystanych składników.
Dlaczego warto korzystać z pieca konwekcyjnego w profesjonalnej kuchni?
Piece konwekcyjne gastronomiczne są prawdziwym wsparciem w świecie gastronomii. Dlaczego? Z pewnością brać tu warto pod uwagę kilka ważnych zalet tego rodzaju urządzeń. Po pierwsze, profesjonalne piece konwekcyjne (oferowane, na przykład, przez dystrybutora https://sklep.technica.pl/piece-konwekcyjne) pozwalają na jednoczesne pieczenie wielu potraw. Dzięki zaawansowanej technologii konwekcji można bez obaw umieścić w piecu kilka blach (chociażby z różnymi ciastami), przy czym każda zostanie równomiernie wypieczona. Po drugie, piece konwekcyjne są bardzo efektywne energetycznie. W porównaniu z tradycyjnymi piekarnikami, piec konwekcyjny może skrócić czas pieczenia nawet o kilkanaście procent, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Jednocześnie możliwe jest przygotowywanie w nim potraw w sposób dłuższy, za to przy zachowaniu niższej temperatury (wolne gotowanie).
Jaki wybrać: piec konwekcyjny gazowy czy elektryczny piec konwekcyjny?
Wybór między piecem konwekcyjnym gazowym, a elektrycznym zależy głównie od indywidualnych preferencji i specyfikacji kuchni. Obie opcje mają swoje zalety. Piec konwekcyjny gazowy jest zazwyczaj bardziej efektywny energetycznie i szybciej się nagrzewa. Tego typu piece często są preferowane w dużych kuchniach restauracyjnych, gdzie wydajność jest kluczowa. Z drugiej strony, elektryczne piece konwekcyjne są zwykle precyzyjniejsze w kwestii kontroli temperatury, co jest istotne w delikatnym pieczeniu lub wypieku lżejszych ciast. Są też zazwyczaj łatwiejsze w montażu, ponieważ nie wymagają podłączenia do gazu. Decyzja o wyborze wymaga przemyślenia i porównania kilku elementów takich, jak dostępność przyłącza gazu, koszty energii elektrycznej, dostęp do usług profesjonalnego serwisu czy określenie z jak dużej przestrzeni w lokalu można skorzystać przy montażu wybranego pieca konwekcyjnego. Ważne jest, aby dokonać świadomego wyboru, który przyniesie możliwie najwięcej korzyści dla lokalu gastronomicznego.